ana sayfa

| iletişim | eski ogelk.net |
Ara  
 

 
Ana Sayfa  » Herkes için... » Not Defteri » Sinemada bağımlılık PAYLAŞ  

Sinemada bağımlılık

 

Sizce bağımlılık neden sinemada bu kadar sık işleniyor?

Uyuşturucu konusu, neredeyse başlangıçtan beri sinemanın dikkatini hep çekmiştir. İlk olarak 1894 yılında çevrilen W. K. Laurie Dickson prodüksiyonluğunu yaptığı “Opium Joint” adlı filmde uyuşturucu temasının işlendiği görmekteyiz. Sonraki dönemlere baktığımızda özellikle gençlik filmlerinde uyuşturucuların daha çok işlendiği görmekteyiz. 1970 yıllarda sadece esrar ve alkol kullanımına yer veren sinema, 1980’ li yıllarda alkol ve uyuşturucu kullanımı daha sık kullanmaya başlamıştır. 1990’ lı yıllardan sonrada alkol ve her türlü uyuşturucu maddenin (esrar, kokain, eroin, haplar vs.) daha fazla kullanıldığı görmekteyiz. Türk filmlerine baktığımızda özellikle 1980’ li yıllarda uyuşturucu kullanımını beyaz perdeye yansımıştır. Tarihsel gelişimine baktığımızda uyuşturucunun algı dönüştürme özellikleri, yönetmenlere için görsel imkanlarını kullanmakta büyük bir imkan sunmaktadır. Ayrıca bağımlı karakterlerin durumları, yaşam tarzları ve bağımlı kişilerin yaşadıkları sıkıntılar sinema için de çekici hale gelmektedir.

 

Sizce bu filmlerin izleyici üzerinde ne gibi etkileri var?

Filmin konusu ne olursa olsun içinde madde kullanımı olan filmlerin izleyiciler üzerinde farklı etkiler yaratmaktadır. Örneğin Reefer Madness (1936) filmi  ABD'li gençleri esrardan uzak tutmak amacını taşıyan bir propaganda filmi olarak yayınlanmasına rağmen amacının tersi bir niyetle sahiplenilmiştir. Burada önemli olan uyuşturucu maddelerin filmin konusunda nasıl işlendiğidir. İçinde madde kullanımı olan filmlere baktığımızda bazılarının sadece madde kullanımına odaklığını görmekteyiz.  Easy Rider'a göre biraz uyuşturucu, biraz alkol, biraz da sigara kötü bir şey değildi. Böyle içeriği olan filmler özendiriciliği arttırmaktadır.

 

Bağımlılık tedavisinde ne tür bir yaklaşım izliyorsunuz?

Son dönemlerde yapılan çalışmalara baktığımızda bağımlılıkta bilişsel davranışçı yaklaşımların daha etkili olduğunu görmekteyiz. Önemli olan kişinin kullandığı maddeyi bırakması değil kullanımına yol açan davranışların bulunup bunların olumlu davranışlarla değiştirilmelidir. Sadece kullanılan maddenin bırakılmasıyla yapılan tedavilerin çok uzun süreli olmadığını görmekteyiz. Bağımlı kişilerin düşünceleriyle baş etmeyi kendilerini kontrol etmeyi öğrenmeleri gerekmektedir. Yeni davranışlar madde kullanımını önlemektedir.

 

Filmlerdeki tedavi yöntemlerini gerçekçi buluyor musunuz? Böyle filmlere örnekler verebilir misiniz?

Filmlerde hangi yöntemlerin kullanıldığına bağlı olarak değişir. Trainspotting filminde olduğu gibi bağımlı kişinin kendini eve kapatarak maddeden kurtulmaya çalışması İngilitere’de sıklıkla kullanılan fakat kişilerin başarılı olmadığı bir yöntemdir. Aslında filmlerin bu tür başarısızlıkları da göstermesi madde kullanımının tek başına bırakılmasının ne kadar güç olduğunu vurgulamakta ve işe yaramayan yöntemleri göstermektedir. Aslında 24 gün filmi bağımlı bir kişinin tedavisini ve arınma sürecinin en iyi anlatıldığı filmdir. 

 

Bağımlılık tedavisinde filmleri kullanıyor musunuz?

Hayır. Bağımlılık tedavisinde bu filmleri kullanmıyoruz. Aksine tedavi süreci içerisinde içinde madde kullanımı olan filmlerin izlenmesini istemiyoruz. Çünkü bu filmler kişilerde madde kullanma arzusu ve dürtüsünü arttırmaktadır. Bu da kişinin madde kullanımı için bir risk oluşturmaktadır. Ancak tedavi sürecinin ilerleyen dönemlerinde, bireyin yaşamına bir başka gözle bakmasını sağlamak, yanlış inanışların yumuşak bir konfrontasyonla algılanmasını sağlamak ve yalnız olmadığını hissetmesi açısından yararlı olabilmektedir.

 

Genelde son yıllarda psikolojik tedaviler içinde film izlemenin kişinin kendi davranışı dışarıdan görüp değerlendirmesi ve rollerinin farkında olduğunu anlaması için sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak bu uygulamanın çok dikkatle yapılması gerekmektedir. bir seansta uygulama yerine, grup terapinsin bir parçası olarak filmleri kullanmak daha yararlı olabilir. Bağımlı kişilerin ailelerine yönelik yaklaşımda bulunurken bağımlılığı anlatabilmek için ailelere film izletilebilir ya da önerilebilir.

 

Filmleri bağımlılık ile ilgili verdiğiniz eğitimlerde kullanıyor musunuz?

Bağımlılıkla ilgili filmleri daha çok eğitimlerde bağımlılığı ve bağımlı kişilerin özellikleri ve maddelerin etkileri hakkında bilgilendirmek yapmak için kullanıyoruz. Bağımlılık alanında çalışanlara madde kullanımını ve bağımlılığını anlatan filmlerden önerebileceğimiz filmler şunlar:

  • Requiem For a Dream
  • Spun
  • Trainspotting
  • Havoc
  • London
  • Nordkraft

Hastalara önerebileceğimiz film ise 28 gündür. Diğerlerinin tek başına seyredilmesi madde cravingi’ini artırabilmektedir.

 
 

Kişisel

Herkes için...

Akademik

web siteleri