ana sayfa

| iletişim | eski ogelk.net |
Ara  
 

 
Ana Sayfa  » Herkes için... » Farkındalık-Kabullenme » Kabullenme Nedir? PAYLAŞ  

Kabullenme Nedir?

 

Bir insan acı içinde olduğunda, çoğunlukla ilk tepkisi sinirlenmek, üzülmek veya acısından dolayı başka bir insanı suçlamak olur.  Fakat ne yazık ki, bu durumdan dolayı kim suçlanırsa suçlansın, hissedilen acı  ve ızdırap var olmaya devam eder. Gerçekte, özellikle bazı durumlarda, ne kadar çok sinirlenilirse hissedilen acı o kadar fazla olur.

Bir olay karşısında üzülmek veya sinirlenmek aslında olayın gerçekten olduğu gibi görülmesini engeller. ‘Öfkeden gözü kör olmak’ deyimi buna en iyi örnektir. Bu, çok yoğun bir şekilde duygularının etkisinde kalan insanların başına sıklıkla gelir.

Teknik olmayan bir anlamda kabullenme, kişinin kendisiyle ve dünya ile olan yaşamına karşı değerlendirici bir tutum almaması yani anlayışlı, nazik, açık, şimdiki zaman odaklı ve istekli olması anlamına gelir.

Kabullenme, deneyimsel kabulü önemli ve anlamlı addedilen eylemlere katılmak için düşünceler, duygular, anılar ve fiziksel reaksiyonlar gibi içsel olayları deneyimlemeye isteklilik olarak da tarif edilebilir.

Tedavi bağlamında, kabullenme önemli ölçüde deneyimseldir. Temelde; düşünceler, duygular ve yaşam deneyimleriyle olduğu gibi ve savunmaya geçmeden temasa geçmektir. Kabullenme, duyguyla hareket etmedir, duygu yüzünden hareket etme değildir.

Önemli olan kişinin deneyimi kendi değerlendirmeleriyle, haklı çıkarmalarıyla ve ne olduğu ve ne olması gerektiğiyle ilgili gerekçeleriyle kirletmeden, "olan şey"e ‘açık’ olmayı öğrenebilmesidir.

 
 

Kişisel

Herkes için...

Akademik

web siteleri