ana sayfa

| iletişim | eski ogelk.net |
Ara  
 

 
Ana Sayfa  » Herkes için... » Ruh Sağlığı » Anksiyete » Anksiyete (kaygı) bozuklukları PAYLAŞ  

Anksiyete (kaygı) bozuklukları

 

Yazan: Uz. Psk. Alper Aksoy

Kaygı bozuklukları arasında dört tanesi en sık görülenlenlerdir. Bu dört rahatsızlık hakkında verilen bilgileri okuyunuz ve kendi rahatsızlığınızın hangisine uyduğunu belirleyiniz.

Panik Bozukluğu: Kişiye ani ve şiddetli bir sıkıntı nöbeti gelir. Panik nöbeti, çevrede olup bitenlerle, dış olaylarla hiç bağlantılı olmayabilir. Kendiliğinden başlayabilir. Panik nöbeti sırasında, kontrolünü, aklını kaybetme korkusu, ölme korkusu gibi ruhsal belirtilerin yanısıra nefes darlığı, boğulma hissi, çarpıntı, göğüs ağrısı, uyuşma gibi bedensel belirtiler de olabilir.

 

Sosyal Fobi: Kişi, diğer insanlar tarafından olumsuz biçimde değerlendirilmekten ve eleştirilmekten aşırı derecede korkar. Sosyal fobisi olan kişi başkalarının yanında kendi kendini küçük düşürecek birşey yapmaktan korkar. Yaşadığı bu sıkıntının bellli olacağı düşüncesi korkusunu ve bunaltısını arttırır. Sosyal ortamlarda , topluluk içinde (okulda, sokakta, cafe ve restoranlarda ...) yukarda panik nöbeti için belirtilen ruhsal ve bedensel tepkiler ortaya çıkar.

 

Agorafobi: Kişi, aşağıda belirtilen durumlarda aşırı sıkıntı hisseder ve panik nöbeti geçirebilir;

  • Önceden benzer bir durumda veya ortamda panik geçirmişse (kalabalık yerlerde, dar alanlarda)

  • Sıkıntının geldiğinde kaçmanın, uzaklaşmanın zor olacağı ortamlarda (otobüs, metro, asansör, uçak vb.)

  • Sıkıntı geldiğinde etrafta yardımcı olabilecek bir kimsenin bulunmayacağı ortamlarda

  • Tanıdık bir ortam değilse

Rahatsızlığın ağır olduğu durumlarda kişiler artık evden dışarı çıkamayacak hale gelir.

 

Yaygın Anksiyete Bozukluğu: Bu rahatsızlıkta sıkıntı belirli durumlara bağlı değildir. Ya da kişi, panik nöbeti geçireceği korkusu yüzünden sıkıntılı değildir. Günlük olaylar ve gelecekle ilgili kaygılar kişide aşırı bir endişe ve neredeyse sürekli bir bunaltı hali yaratır. Kaygılar, kuruntular, tasalanma yaygın anksiyete bozukluğunun en önemli belirtileridir. Sıkıntının bedensel belirtileri de görülebilir. Bunlar: göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, uyuşma ve kaslarda gerginliktir.

Bu rahatsızlıklar genellikle kişi ruhsal veya bedensel bir güçlük bir güçlük içinde olduğu zamanlarda başlar. Stres altında olduğu zaman insanlar daha hızlı ve derin nefes soluk alıp vermeye eğilim gösterirler.  Aynı zamanda her zamankinden daha fazla kurmaya ve evhamlanmaya başlarlar. Bu yüzden nefes alıp verme biçimini değiştirmek ve endişeyi azaltmak tedavide önemli adımlardan biridir.

 

 
 

Kişisel

Herkes için...

Akademik

web siteleri